Nie będzie mnie w terminie XYZ, czy to nie będzie kolidować z kursem?

Prawie na pewno nie, ale zerknij do pytania niżej, gdzie dokładniej tłumaczę co składa się na kurs PFO.

Czy kurs dzieje się w konkretnych dniach i godzinach? Co jeżeli coś mi wtedy wypadnie?

Kurs dzieje się na trzech płaszczyznach:

1. Moduły w formie wideo, do których można usiąść o dowolnej porze dnia i nocy, oglądać po 15 razy, przewijać, wrócić do nich po roku, itd (to główna część programu).

2. Zamknięta grupa na FB, gdzie przez 4 tygodnie (3 tygodnie kursu plus tydzień na zaległości) odpowiadam na pytania uczestników, rozmawiamy o ich zdjęciach, itd.

3. Trzy co-tygodniowe spotkania live, gdzie odpowiadam na pytania uczestników i pogłębiamy materiał z danego tygodnia.

Tylko trzeci punkt dzieje się w bardzo konkretnym terminie (zazwyczaj trzy kolejne niedziele o godz. 18:00). Przy czym wszyscy uczestnicy dostają nagrania ze spotkań, więc jeżeli nie pasuje Ci termin któregoś spotkania, po prosu obejrzysz je później (a pytania śmiało wyślij mi przed spotkaniem lub zadaj w dowolnym momencie na grupie).

Stworzyłem PFO tak, żeby w pełni wykorzystać największą zaletę kursów online: nieskrępowanie czasem i przestrzenią. Naprawdę nie musisz siedzieć przy biurku z długopisem w środę od 8:15 do 9:45 :)

Więc w pewnym sensie cały kurs możesz przerobić i w 2030. Jednak zdecydowanie polecam przerobić go razem z grupą ;) A w najwyżej 2030 do niego wrócić, żeby odświeżyć kilka zagadnień.

Czym się różnią Podstawy Fotografii ONLINE+ od innych kursów?

Problemy z większością kursów są głównie trzy (wiem to z pierwszej ręki jak i od moich kursantów):

  1. “Nauczyciel” nie potrafi uczyć, przez co jest nieefektywny, niezrozumiały i nudny.

  2. Indywidualna uwaga jest ograniczona do zera (jak się upomnisz, to dostaniesz fakturę, w zasadzie tyle :))

  3. Materiał nie jest podyktowany praktyką, a częściej przypomina albo instrukcję obsługi aparatu (żmudne przejście przez wszystkie funkcje, nawet jakby w praktyce były bezużyteczne) albo kilka przypadkowych zagadnień, które dzień wcześniej przyszły prowadzącemu do głowy.

U mnie? (1) Zajmuję się psychologią nauczania od dekady. W teorii i praktyce. Wiem jak uczyć jednocześnie ciekawie, efektywnie i żeby wiedza została na dłużej. (2) Na kursie masz moją całkowitą uwagę. Zarówno na grupie FB, jak i podczas live'ów - indywidualnej uwagi masz na tym kursie online wręcz więcej niż na większości szkoleń stacjonarnych. (3) Materiał dostrajam od 9 lat regularnie wprowadzając do niego poprawki i uaktualnienia. 

Co jeżeli prawie nic nie wiem o fotografii?

To jesteś dokładnie osobą, dla której stworzyłem ten kurs ;) Jedyna wiedza, jaką zakładam, że masz przychodząc do mnie, to gdzie włączyć Twój aparat. Za to wychodząc będziesz wiedzieć bardzo dużo.

Czy kurs nie będzie dla mnie zbyt podstawowy?

Możliwe. Niemal na każdej edycji Podstaw mamy co najmniej jednego aktywnego zawodowo fotografa ślubnego (to bardzo wymagająca technicznie dziedzina połączona z ogromną odpowiedzialnością) i… wszyscy stwierdzili, że wiele wyciągnęli z kursu. Ale zdecydowanie odezwij się do mnie wcześniej, postaram się najlepiej Ci doradzić≥

Czym się różnią pakiety ONLINE od ONLINE+?

Dokładny opis co zawierają pakiety masz na stronie kursu, ale w moim rozumieniu pakiet ONLINE to solidna, intensywna 3-tygodniowa przygoda. Zaczynasz wiedząc niewiele, a po 21 dniach masz nową superumiejętność, w pełni rozumiesz swój sprzęt i potrafisz tworzyć zdjęcia, które wcześniej wydawały się domeną profesjonalistów.

Z kolei wyższy pakiet o ile zawiera cały ten materiał (i pierwsze 21 dni jest w obydwu pakietach identyczne!), to w ONLINE+ pierwsze 3 tygodnie są dopiero początkiem przygody. 

Czy będzie możliwość zadawania pytań 1 na 1?

To różni PFO od kursów “zapłać i spadaj”.

Opiekuję się Tobą przez 3 tygodnie (plus dodatkowy tydzień na ewentualne zaległości). Na zamkniętą grupę na FB zaglądam kilka razy dziennie i odpowiadam na pytania uczestników. Robimy też 3 spotkania live, na których pogłębiamy zagadnienia z kursu. Okazji do zadania pytań będziesz mieć więcej niż w większości kursów stacjonarnych ;)

Online to nie to samo!

Tak myślałem. Po czym podjąłem się stworzenia tego kursu z myślą przewodnią, że nie zamierzam go publikować, jeżeli będzie okaleczoną wersją mojego dzieła (forma stacjonarna kursu, którą prowadzę od 11 lat i która do dzisiaj cieszy się 100% zadowoleniem kursantów). Wyszło… dużo lepiej niż się spodziewałem :) Wersja online ma wręcz kilka bardzo solidnych zalet względem stacjonarnych warsztatów:

- Dostajesz materiał do końca życia. Kursanci regularnie po kilku latach wracają do zagadnień, które chcą sobie odświeżyć.

- Dostajesz każdy update, jaki zrobię w następnych latach. Za darmo. Na przykład do ostatniej edycji PFO dodatkowy mini-moduł na temat filtrów nagrali Radek Zawadzki z Marcinem Zawadzińskim.

- Masz dużo więcej czasu i przestrzeni na przećwiczenie nowo nabytych umiejętności. Jednak w 21 dni mamy dużo więcej możliwości niż podczas weekendowych warsztatów.

Czy to jest nagranie ze szkolenia lub 8-godzinny wykład prowadzony na zoomie?

Nie ma mowy. Taki "pomysł" to recepta na to, żeby uczestnik odpłynął po 15 minutach i nigdy nie wrócił do materiału (pamiętasz, że ~98% osób, które kupią płatny kurs online nigdy go nie skończy!? Masakra). Całość PFO+ jest dostosowana do edukacji online. A ona mocno różni się od tej tradycyjnej. Między innymi uwagą uczestników. I tym, że mój kurs w terminie kończy ponad 90% uczestników :)

Czy jeżeli nie mam lustrzanki też mogę wziąć udział?

Jasne. Jeżeli masz aparat bezlusterkowy lub kompakt, w którym są “różne pokrętła” - w zupełności wystarczy. Jeżeli robisz zdjęcia tylko telefonem lub w pełni automatycznym aparatem - napisz do mnie. Spora część tego kursu nie będzie dla Ciebie.

Czy nie jestem za młoda / za stara?

Do tej pory najmłodsze osoby, które uczyłem miały może 12 lat, a najstarsze... były sporo starsze! Fotografia to nie fizyka kwantowa. Poradzimy sobie :)

Fotografii można się nauczyć z YouTube!

To… nie do końca prawda. Jeżeli miałaś/eś okazję spróbować (lub próbujesz dosłownie od LAT, jak wiele osób, które do mnie trafiają) - wiesz o czym mówię :) Z perspektywy osoby, która chce sobie wyrobić solidne podstawy fotografii widzę w YouTube dwa problemy:

1. Często materiał jest mocno wątpliwej jakości. Próbowałaś/eś kiedyś wyszukać na YouTube informacje nt. fotografowania dużych kampanii reklamowych? Ja próbowałem. Nie ma tego. Profesjonaliści głównie pracują w zawodzie. Osoby, które "uczą" na YouTube często same dopiero zaczynają.

2. I to jest wg. mnie najważniejszy powód - YouTube jest cudowny jako nauczenie się konkretnej rzeczy. Nie wiesz czegoś o manualnym ustawieniu balansu bieli w Nikonie D600? Znajdziesz to na YT w 30 sekund! Chcesz opanować solidne podstawy fotografii i zbudować sobie kompletny system od zera? Tutaj tego nie znajdziesz. Znajdziesz jedynie setki losowych porad, które czasem są zwyczajnie błędne, a bardzo często okażą się ze sobą sprzeczne.

A jeżeli mam za sobą wiele kursów fotograficznych i robię zdjęcia półzawodowo?

Na każdej edycji Podstaw mamy co najmniej jednego zawodowego fotografa ślubnego. Jeszcze nigdy nie słyszałem (a te osoby pytam o to w szczególności), żeby kurs im nic nie dał. Wszystkie te osoby uznały, że było warto. Jednak jeżeli pracujesz w branży od 5 lat i masz za sobą dziesiątki czy setki reportaży ślubnych - jakim cudem jesteś na tej stronie!? :)

Byłam już na kursie fotografii i był beznadziejny.

Ja niestety też. I wkurza mnie ta sytuacja, bo poziom często jest koszmarny, a osoby pełne zapału potrafią wyjść z takiego kursu z przekonaniem, że fotografia jest nudna / za trudna / to nie jest dla nich i stracili pieniądze. Umiejętność robienia dobrych zdjęć a umiejętność nauczenia tego to dwie osobne umiejętności. Są dobrzy nauczyciele, którzy nic nie wiedzą o fotografii, jak i są dobrzy fotografowie, którzy nie wiedzą nic o nauczaniu. Zawodowo zajmuję się jednym i drugim.

Czy będzie tylko o portretach?

Nie :) O ile sam specjalizuję się w zdjęciach ludzi, bardzo dbam o to, żeby nie narzucać nikomu mojej fotografii. Będzie o zdjęciach z podróży, na social media, z różnych uroczystości, ale przede wszystkim - będzie o zasadach wybiegających ponad jakikolwiek gatunek fotografii. O obsłudze aparatu, o kompozycji, o świetle, o kierowaniu uwagą odbiorcy i pokazywaniu tego co chcemy pokazać tak, jak chcemy to pokazać. Ale tak, będzie też duuuużo o portretach 😈

Ile kosztuje kurs?

Są dwa pakiety: za 747 i 997 zł. 

Dlaczego tak drogo?

Przyznam, że nie znam kursu online gdzie prowadzący poświęcał tyle uwagi każdemu uczestnikowi, w uwzględniam w tym zestawieniu kursy za 1000, 2000, 4000 czy 8000 zł.

Staram się robić najlepsze kursy fotograficzne w Polsce. Do tej pory, po 10 latach Podstaw Fotografii (zarówno w Polsce, Norwegii i online), 100% uczestników jest zadowolonych i poleca moje kursy swoim znajomym. Ci którzy byli na innych kursach sami podchodzili do mnie i mówili, że moje były najlepsze, na jakich byli do tej pory. Przydatny może okazać się fakt, że uczy Cię osoba, która zarówno potrafi uczyć, jak i fotografii nie tylko naucza ale i praktykuje. Po kursie też nie zostajesz sama/sam. Dostajesz masę dodatkowych materiałów i dostęp do zamkniętej grupy na FB, gdzie dalej wymieniamy się doświadczeniami. A ja niemal dosłownie prowadzę Cię za rękę przez cały proces. Poprzez lekcje, na grupie, mailowo i na spotkaniach live.

Czy dostanę fakturę?

Jasne, poproszę tylko dane na maila.

Co jeżeli kurs mi się nie spodoba?

W ciągu 60 dni napisz do mnie maila (wojtek@podstawyfotografii.net). Napisz, że chcesz zrezygnować i przeleję Ci 100% zainwestowanych pieniędzy.

Czy będzie praktyka?

Oj będzie! Nawet sporo.